Víte, že... podle holandských pravidel by měla jména hříbátek narozených v roce 2006 začínat písmeny T,U,V ?
Např. pro rok 2004 to byla písmena M,N,O. Z tohoto systému lze na první pohled zjistit rok narození koníka, takže například vím, že Iwan a Ildert se narodili v roce 2002.
U nás tento systém není žádnou vyjímkou, byl používán ještě v období světových válek. Nyní se v ČR dávají jména začínající písmenem jednoho z rodičů.
Víte, že... fríští koně jsou z různých důvodu náchylní na defekty a choroby kloubů?
Příčinou může být i to, že v Holandsku mnozí chovatelé pouští koně do výběhu pouze v noci, aby koním nezesvětlovala od slunce hříva a srst, což může mít vliv i na problematiku kloubů. Roentgen v NL stojí cca 500 EUR, mnozí, kteří tam koně kupují pro obchod, nedají kvůli takto vysoké ceně roentgenové vyšetření udělat. Pokud nákup kvalitního koně plánujete, doporučujeme do takového vyšetření investovat. Vzhledem k celkové ceně je tato částka minimální a předejdete si zbytečnému zklamání.
Víte, že...můžete úspěšně léčit poranění koně bylinkami?
Pokud si Váš koník způsobí bolest, např. tržnou ránu, po důkladném vydenzifikování můžete léčit vymýváním rány odvarem z krtičníku, případně se dá přikládat i drcený krtičník. Tato bylina, rostoucí na stinných místech(při lesních cestách i na smetištích), byla známá a oblíbená mezi léčiteli také při léčbě rakoviny. Na doléčení též velmi pomůže potírat okraje rány olejem, ve kterém necháme cca 2 dny luhovat třezalku tečkovanou.
Víte, že ...tělesná teplota koně je mezi 37-38°C?
Pokud teplota přesáhne 38°C, je něco v nepořádku. Teplotu koně měříme nejlépe digitálním teploměrem v řitním otvoru koníka. Všímáme si i změn chování. Někdy je kůň více či méně apatický, má skleslou hlavu, případně se potí, při bolestech se může válet nebo se projevovat jinými, nezvyklými pohyby ( kývání apod.) Teplotu nepodceňujeme a zavoláme ihned veterináře. Pokud nemáte kontakt hned u sebe, podívejte se do katalogu veterinárních ordinací viz sekce "Doporučujeme".